Ordinace dentální hygieny Brno - Lenka Kupsová, DiS
PREVENCE ZUBNÍHO KAZU

Zubní kaz je nejrozšířenějším infekčním onemocněním na světě. Je způsoben bakteriemi ústní dutiny, které jsou schopny přeměňovat cukry z potravy na kyseliny a narušovat tak zubní sklovinu. Zubní kaz je důsledkem dlouhodobého působení kyselin z plaku a tedy špatnou ústní hygienou.

V místě dlouhodobého působení plaku dochází k vyplavování minerálů ze skloviny, ta se stává porézní a je viditelná jako tzv. křídově bílá skvrna. Jde tedy o první stádium zubního kazu. V dalším stádiu se barva mění do žluté až do hnědé, kdy ve sklovině vznikají nezvratné přeměny struktury a konečným stádiem je kariézní léze, ta se již dá ošetřit jen preparací (vrtáním) a následnou výplní.


FLUORIDACE ZUBŮ

Jako prevence zubního kazu je nejúčinnější fluoridace zubů a tedy zpětné dodávání minerálů do skloviny. Základem by měla být fluoridace kvalitní zubní pastou. Jednou týdně je pak možná aplikace koncentrovaného fluoridového gelu nebo krému. U chrupu se silným sklonem ke kazivosti zvl. u malých dětí je možná ordinační aplikace fluoridových laků, které na zubech udělají ochrannou vrstvu, ze které se fluoridy uvolňují postupně několik dní.

U dětí jsou nejvíce postiženy kazem první stálé stoličky (šestky), které se prořezávají již během 6. roku života. Mají hlubší a složitější systém jamek a rýh na kousací plošce než "mléčné" stoličky a při nedostatečné hygieně rychle podléhají zubnímu kazu.

Zubní kaz se nedědí!

Dědí se jen kvalita zubní tkáně a velikost a tvar zubů!

Prevence zubního kazu spočívá v dodržování správné ústní hygieny, fluoridaci zubů pro posílení odolnosti skloviny proti kyselinám a u stoliček s hlubokými rýhami se provádí tzv. pečetění (viz. dále).

1. První stádium zubního kazu je odvápnění ve sklovině, vypadající jako křídově bílá skvrna, která postupně mění barvu přes světle hnědou až do tmavě hnědé a proniká sklovinou do hlubších vrstev.
2. Kaz pronikající do zuboviny (dentinu). Zubovina není tak tvrdá tkáň jako sklovina a postup zubního kazu se zde šíří rychleji.


3. Zubní kaz pronikl zubovinou až do dřeně zubu, kde je uloženo nervové a cévní zásobení. Tento kaz může být velmi bolestivý a zároveň se může bakteriální infekce dostat skrze kořen zubu do větší hloubky a způsobit tzv. absces (zánětlivé ložisko v oblasti hrotu kořene).


Zdroj obrázků: http://www.publichealthgreybruce.on.ca/dental/ToothDecay.html

PEČETĚNÍ ZUBŮ

U hlubokých fisurálních komplexů stálých stoliček a premolárů se doporučuje pečetění jako preventivní neinvazivní metoda. Jamky se "zalijí" bílou výplní bez jakéhokoliv zásahu do skloviny vrtáním. Takto ošetřený zub se bude snadněji čistit a poté se dá i vyloučit riziko vzniku zubního kazu.

Pečetění se provádí nejlépe po prořezání stálých prvních a druhých stoliček, to je kolem 6. a 12. roku života. Pečetěný zub nesmí být již napadený zubním kazem.