Ordinace dentální hygieny Brno - Lenka Kupsová, DiS
ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

ZÁNĚT DÁSNÍ

Zánět dásní se zpočátku projevuje otokem dásní, zarudnutím a krvácením při čištění. Dásně mohou být citlivé až bolestivé. Zánět dásní vzniká v důsledku dráždění plakem a později zubním kamenem v dásňovém žlábku.

Léčba zánětu dásní spočívá v odstranění nahromaděných povlaků a zubního kamene a instruktáži správné techniky čištění zubů.


PARODONTITIDA

Parodontitida (nesprávným označením parodontóza) je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, tzn. okolních struktur (dáseň, vazivová závěsná vlákna, kostěné lůžko zubu). Vzniká škodlivou bakteriální činností pod povrchem dásně, podél kořene zubu. Parodonitida je pokračováním neléčeného zánětu dásní, kdy se zubní kámen společně s velkým množstvím bakterií dostává hlouběji pod dáseň a zánětlivé procesy, které tam nastanou, způsobují úbytek okolních struktur kolem samotného zubu. S ústupem kostní struktury ustupuje i dáseň a obnažují se krčky až kořeny zubů (může být pociťována zvýšená citlivost zubů). Parodontitida je nebolestivé zánětlivé onemocnění, a proto si pacient nemusí být ani vědom, že ji má. Proto raději neotálejte s preventivní prohlídkou na dentální hygieně.

1. Zánět dásní- zubní kámen a plak v dásňovém žlábku dráždí dáseň, kost je zatím neporušena.

2. Počínající parodontitida- zubní kámen a bakterie plaku se dostaly na kořen zubu, dáseň je zanícená s počínající destrukcí okolní kosti.3. Pokročilá parodontitida- destrukce kosti pokračuje, spolu s kostí ustupuje i dáseň a obnažují se krčky zubů.4. Konečné stádium- při nedostatečném množství kosti a podpůrných struktur zubu zub samovolně vypadává.

Zánětlivá onemocnění dutiny ústní s sebou nesou ale i jiná nebezpečí. Přemnožené bakterie ústní dutiny mají dopad na celý organismus. Je již vědecky dokázáno, že mohou zhoršovat kloubní onemocnění, onemocnění srdce, u těhotných žen předčasný porod a nízkou porodní váhu dítěte a mohou mít i podíl na zánětech slinivky břišní (vzniku cukrovky). Jako skrytý zánět zatěžující organismus může infekce v dutině ústní zkrátit život až o několik let. Lidský organismus je propojený systém a dutina ústní je "vstupní branou" do tohoto systému, a proto bychom ji měli udržovat čistou a zdravou.

Pyšnit se čistým a zdravým chrupem není v dnešní době důležité jen kvůli komunikaci s lidmi a z estetických důvodů, ale hlavně pro udržení celkového zdraví organismu.

Léčba spočívá v nechirurgické terapii parodontitidy. Jde o odstraňování zubního kamene a plaku z povrchu kořenů zubů pomocí šetrných ručních nástrojů. Terapie může být doplněna výplachem parodontálních kapes přípravkem s obsahem chlorhexidinu pro lepší a rychlejší hojení dásní. Po správně provedené terapii se mohou stabilizovat i některé již se viklající zuby. Léčba je samozřejmě doplněna výběrem vhodných pomůcek pro domácí ústní hygienu a vhodnou technikou čištění zubů a odhalených krčků.


Zažité pověry:
"..zdědil jsem parodontózu po rodičích."


Jen 1% ze všech parodontitid je dědičné jako vrozená vada imunitního systému, kdy organismus není schopen sám bojovat proti určitým bakteriím způsobujícím parodontitidu. Je to onemocnění mladých lidí, protože ztráta kosti a viklání zubů se projeví již do 30 roku života.

99% veškerých parodontitid je způsoben špatnou ústní hygienou, tvorbou zubního kamene pod dásní a zmnožením agresivní bakteriální ústní flóry.

Obrázky zdroj: http://www.zahnschmerz-nein-danke.de