Ordinace dentální hygieny Brno - Lenka Kupsová, DiS
BĚLENÍ ZUBŮ

Bělení zubů je estetický zákrok v dutině ústní, při kterém dochází k zesvětlání vlastní barvy zubu. Rozlišujeme několik forem bělení zubů. Při ordinačním bělení aplikujeme silnější preparát po kratší dobu a při domácím bělení slabší koncentraci bělícího gelu s delší expozicí na zubech.


DOMÁCÍ BĚLENÍ

Domácí bělení je velmi pohodlná a efektivní metoda jak dosáhnout krásného úsměvu filmových hvězd.
Nejprve se zhotoví otisk zubů, podle kterých se odlije model s rezervoáry na bělicí gel. Díky tomuto modelu se zhotoví formičky ze silikonu přesně na pacientovy zuby. Do takto připravených formiček si pacient doma aplikuje bělicí gel, o množství gelu a nasazování formiček je pacient instruován v ordinaci. Doba expozice na zubech záleží na pacientovi, od ½ do 2 a ½ hodiny denně. Většinou viditelný rozdíl nastává po 3-4 dnech bělení, ale pro dosažení opravdu světlého odstínu je zapotřebí zhruba 10-12 dní. Doba bělení i výsledná barva je individuální, závisí na kvalitě zubní tkáně a výchozí barvě zubů. Výsledný odstín si však může pacient korigovat sám. Formičky mu již zůstanou, jen si dokupuje balení s bělícím gelem. Také doba expozice je čistě na pacientovi, a pokud se zuby po nějakém čase opět zatónují do tmava (cca po 1-3 letech), stačí oprášit formičky a opět dobělit menší dávkou gelu. V bělících gelech pro domácí bělení se koncentrace peroxidu pohybuje od 3% do 6%, dnes již všechny gely pro domácí bělení obsahují také fluoridy a přechodná citlivost při bělení je minimální. Samozřejmě i při domácím bělení se doporučuje vyhýbat se silně zabarvujícím potravinám (káva, červené víno, curry, mrkvová šťáva, červená paprika, gulášové koření, červená řepa atd.).


ORDINAČNÍ BĚLENÍ ZUBŮ

Při ordinačním bělení se používá vysoce koncentrovaný bělící peroxidový gel, který dokáže proniknout mezi krystaly skloviny a jednoduchou oxidací přeměňuje viditelné pigmenty v interkrystalické struktuře na „neviditelné“. Na 90% struktury skloviny, tedy na samotné krystaly nemá peroxidový gel žádný nežádoucí efekt. Bělením peroxidovým gelem narušíme 0,2% organické matrix skloviny asi jako vypitím sklenice kyselé limonády.

U citlivějších zubů může být již během bělení nebo po něm pociťována zvýšená citlivost zubů (trnutí). Ta je způsobena „vysušením“ zubů účinkem peroxidu. Tento stav je pouze přechodný. V souvislosti s dehydratací skloviny je však zapotřebí dbát určitých pravidel pro dosažení optimálního bělícího efektu. Po bělení je důležité dodržovat tzv. bílou dietu (omezit pití kávy, čajů, cigaret, barvících potravin jako je paprika, sójová omáčka, curry, mrkev, ovocné džusy atd.) a to po dobu jednoho týdne, protože zuby jsou po tuto dobu "otevřené" a “ nasákavé“ a pigmenty z potravy by do nich snáze pronikly. Dále se doporučuje zvýšený pitný režim, pro zvýšení tvorby slin a intenzivní fluoridace, aby se mohly opět "uzavřít".

Jak probíhá ordinační bělení: Nejprve se nanese na dásně ochranný gel, který chrání dásně proti poleptání a poté se aplikuje samotný bělící gel, který se nechává působit 15- 20 minut. Po uplynutí doby působení se gel opláchne a může se aplikovat znovu, toto se může opakovat 2x až 4x. Nakonec se odstraní ochrana dásní a zuby se fluoridují.

V naší ordinaci používáme bělící gely, které se aktivují běžným světlem bez potřeby UV zářiče (lampy). Předcházíme tak zbytečnému vystavování měkkých tkání ústní dutiny UV záření a vnitřnímu přehřívání zubů.

Stupeň zesvětlení zubů po bělení je individuální, závisí na tloušťce skloviny, velikostí interkrystalických prostor, výchozím odstínu, původu zabarvení zubů atd. Ordinační bělení se provádí v závislosti na použitém bělícím prostředku v 1 až 3 návštěvách. Před každým bělením je nutné odstranit zánět dásní, zubní kámen a pigmentace, aby se předešlo nežádoucímu poleptání dásní a nerovnoměrnému vybělení skloviny.

Naše ordinace se řídí heslem: 1. krok ke krásnému úsměvu je zdraví zubů a dásní a až 2. krok jsou estetické zásahy. Vybělený chrup nebude nikdy vypadat přirozeně, jestliže bude obklopen zarudlou a krvácející dásní.

Rozsáhlým vědeckým zkoumáním nebyl potvrzen vliv bělení peroxidovými preparáty na mikrotěsnost a obsah minerálů ve sklovině. Bělení zubů kvalitním preparátem a pod dohledem kvalifikované osoby je tedy bezpečná cesta k dosažení zářivého úsměvu.

Bělení není pro všechny aneb kontraindikace: Bělení se nedoporučuje v případě, že je uchazeč o bělení mladší 18ti let, pokud je mnoho prasklin ve sklovině nebo mnoho výplní v estetickém úseku chrupu, při zvýšené citlivosti zubů, v těhotenství a během kojení, při zánětu dásní nebo při alergii na bělící materiál.